X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
چه چیزهایی با خود از ایران بیاوریم؟

با توجه به محدودیت بار (به مورد چهارم در این پست مراجعه کنید) که می توانید با خود از ایران بیاورید، چه چیزهایی در اولویت آوردن هستند؟


1- مدارک: بصوت خیلی واضح، مدارکی که سفارت کانادا به شما داده که در حین ورود به کانادا به اداره مهاجرت بدهید تا مجوز تحصیلی شما صادر شود (فراموش نکنید که پس از عبور از مرز کانادا و چک شدن پاسپورتتون، به اداره Citizenship and Immigration Canada که پس از مرز قرار دارد، مراجعه کنید تا مجوز تحصیلی شما صادر شود)، در صدر لیست مدارک قرار دارد. اگر مدت زیادی به انقضای پاسپورتتون نمونده، نیاز خواهید داشت که پاسپورتتون رو در آینده نزدیک از طریق سفارت ایران تمدید کنید (توجه کنید که اعتبار مجوز تحصیلی شما هم بر مبنای اعتبار پاسپورتتون خواهد بود). مدارک مورد نیاز برای تمدید پاسپورت رو می تونید در لینک زیر ببینید:


http://iranembassy.ca/fa/faConsulateWebForm.aspx?PageName=Consulate/faPassportRenew


همانطور که مشاهده می کنید، اصل شناسنامه (کلمه جدید شما رو به اشتباه نیندازد! منظور همین شناسنامه های قرمز رنگ هست که در حال حاضر دارید) مورد نیاز هست (اگر به هر دلیل شناسنامه شما در ایران موردنیاز خانواده شما هست، می تونید شناسنامه خودتون رو پیش خانواده بگذارید، ولی در هنگام تمدید پاسپورت خانواده شما می بایست به وزارت امور خارجه مراجعه کرده تا بخش کنسولی وزارت خارجه کپی تایید شده شناسنامه شما رو به سفارت ایران ارسال کند). کپی کارت ملی هم برای تمدید پاسپورت کافی هست. نیازی به کارت پایان خدمت (در صورت انجام خدمت) ندارید. گواهینامه رانندگی خود رو علاوه بر ترجمه آن همراه بیاورید. اگر سابقه کار در ایران دارید، خوبه که برای روز مبادا بیاورید. مدارک تحصیلی قبلی شما هم نیازی نیست، ولی ترجمه شان رو برای احتیاط خوبه بیاورید.


2- پول: خیلی خوبه که حداقل بین 3000 الی 4000 دلار کانادا (اگر دانشجوی تحصیلات تکمیلی هستید و کمک هزینه دریافت خواهید کرد، در غیر اینصورت باید بیشتر بیاورید) با خود همراه بیاورید. در نظر داشته باشید که این پول برای شهریه ترم اول، ودیعه و کرایه ماه اول خانه، خوراک و خرید یه سری وسایل مورد نیاز مورد نیاز خواهید بود. با توجه به اختلاف قیمت بین ارز دولتی و بازار آزاد می تونید با مراجعه به سایت وزارت علوم

http://nesha.msrt.gov.ir/


درخواست ارز دانشجویی کنید. از لحاظ اقتصادی به صرفه خواهد بود که دلار کانادا با خود همراه بیاورید، چرا که در غیر این صورت باید هزینه تبدیل ارز در اینجا بدهید که نسبت به ایران گرانتر هست. پس اگر ارز دانشجویی به صورت دلار آمریکا یا یورو گرفتید و صرافی معتبری می شناسید که خدای ناکرده ارز تقلبی به شما ندهد، ارزتون رو به ذلار کانادا در ایران تبدیل کنید.


3- کتاب و جزوه: این جا کتاب خیلی گران هست. اگر کتاب مرجعی در رشته خود دارید که حدس می زنید به دردتون می خوره، با خود بیاورید. 


4- دارو: اگر دارویی بصورت منظم مصرف می کنید، به مقدار کافی برای مصرف 3 ماه اولتون بیاورید که مطمئن باشید تا درست شدن بیمه درمانی و نوبت گرفتن برای دکتر داروی کافی دارید. نسخه دارو رو هم همراه داشته باشید. خیلی خوبه که از پزشک معالجتون بخواهید که شرح مختصری از سابقه بیماری و داروهای مصرفی تون رو روی کاغذ سربرگ دار به انگلیسی براتون بنویسه که در اینجا به دکتر نشون بدهید. برای حمل و نقل دارو به مورد 5 در این پست مراجعه کنید. 


5- وسایل الکتریکی: حتما می دونید که برق اینجا 110 ولت هست، پس اگر وسیله برقی شما فقط با برق 220 ولت کار می کنه، با خود آداپتور تبدیل ولتاژ بیاورید. نوع پریز هم در اینجا با ایران متفاوت هست. پریزها به شکل زیر هستند:اگر وسیله برقی به همراه میاورید که دوشاخه اون برای پریزهای از نوعی که در ایران استفاده میشه، حتما چند تا مبدل پریز با خودتون بیاورید که در اینجا این جور چیزهای به ظاهر ساده گرونه. در کل توصیه میشه که وسیله برقی به ویژه الکترونیکی اگر تا به حال نخریده اید از اینجا تهیه کنید. 


6- پوشاک: اگر ژانویه به ساسکاتون سفر می کنید، با خود لباس گرم بیاورید.


7- خوراکی: ورود محصولات گوشتی از جمله کنسروهای حاوی گوشت به کانادا ممنوع هست. اگر تنقلات و دانه های خوراکی می آورید، از فروشگاه ها بخواهید که براتون در پاکت بسته بندی کرده و در پاکت رو Seal کنند. سبزی خشک شده ممکنه از همه بیشتر موردنیازتون بشود.