پزشکی در کانادا

 

دوستی از ایران پیغام گذاشته بودند و در مورد ادامه تحصیل در رشته پزشکی در کانادا سوال کرده بودند. دوست‌مان گفته‌اند که به احتمال زیاد عضو تیم المپیاد شیمی خواهند بود. اولین نکته این که اغلب ماها دانشجوی رشته‌های فنی و یا علوم پایه هستیم و در نتیجه اطلاعاتمان در این مورد نمی‌توانند ۱۰۰٪ درست باشند.   

 

ادامه تحصیل از دیپلم: برای ادامه تحصیل در این رشته باید نخست یک دوره عمومی ۴ ساله دانشگاهی را بگذرانید و سپس در امتحان ورودی پزشکی شرکت کنید. پس از قبولی در این امتحان دانشجویان می‌توانند وارد رشته پزشکی گردند. اصلی‌ترین مشکل در این مرحله هزینه بالای تحصیلی (حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار دلار) است. شهروندان و مهاجرین کانادایی می‌توانند این هزینه‌ها را با گرفتن وام دانشجویی پوشش دهند ولی فکر نمی‌کنم برای دانشجویان بین‌المللی چنین امکانی وجود داشته باشد. بنابراین با توجه به مشکل ویزا من فکر می‌کنم امکان ادامه تحصیل در این رشته برای غیر ساکنین کانادایی نزدیک صفر باشد مگر اینکه دانشگاه و یا دولت با توجه به رزومه و عنوان جهانی دانش‌آموزی به وی scholarship بدهد که من این مسئله را دور از ذهن می‌دانم با این حال برای اطلاعات بیشتر به اعضای سال‌های قبل و یا وب‌سایت دانشگاهها مراجعه کنید.  

 

ادامه تحصیل با داشتن مدرک پزشکی از ایران: این دوستان باید پس از ورود به کانادا برای شرکت در آزمون‌های سه مرحله‌ای اقدام کنند. پس از گذراندن این آزمون‌ها به مدت حدود دو سال دوره رزیدنتی را سپری کرده و می‌توانند پس از آن طبابت نمایند.


به قلم: مریم